Úvod Jaké jsou typy alergie a jejich léčba?

Jaké jsou typy alergie a jejich léčba?

Typy alergie jsou různé, jejich léčba se někdy liší. Vždy o tom rozhoduje odborný lékař alergolog jaké případné léky při alergii užívat, případně dermatolog. Typy alergií jsou dány alergeny, které je vyvolávají. Dnes už je to prakticky cokoliv. Mezi nejčastější alergeny patří:
  • Pyly, spóry, plísně (inhalační alergeny)
  • Roztoči, prach (inhalační alergeny)
  • Potraviny (lepek, mléčný cukr, vejce, některé ovoce či zelenina apod.)
  • Léky (zvláště antibiotika, barbituráty, místní anestetika)
  • Bodnutí hmyzu (hlavně vosí a včelí)
  • Sluneční záření

Astma a atopický ekzém je trochu složitější problém, jde o multisystémové onemocnění a alergenů může být víc.

Lékař stanovuje léčbu podle výsledků diagnostiky, rozsahu onemocnění a momentálního stavu pacienta.

Léčba alergie by se však dala shrnout do tří základních postupů.

  • Úlevová léčba. Jde vlastně o symptomatickou léčbu, kdy se řeší akutní stav a projevy alergie. Léky, které se podávají, mají pacientovi ulevit v jeho momentální situaci. Může jít o projev alergické rýmy, prudké zhoršení ekzému, astmatický záchvat apod. Mezi tyto léky patří antihistaminika, některé hormonální preparáty (masti, injekce), kapky do očí i do nosu, příp. speciální léky
  • Preventivní léčba. Většinou jde o protizánětlivé léky, které nemocný užívá dlouhodobě. Jejich účelem je předcházení  alergických projevů. V mnoha případech jsou tyto léky velmi účinné.
  • Léčba vakcínami (hyposezibilace). Jde opět o dlouhodobý proces, kdy je pacientovi aplikováno určité množství alergenu, které se postupně zvyšuje a vytváří toleranci jeho organismu na zmíněný alergen. Aplikace jsou většinou v injekční formě, ale i jiné. Mechanismus je podobný očkování.

Diskuse (33 komentářů)

Pavel, (26. 04. 2013 06:20) Reagovat
Já jsem alergický na pyly a zrovna teď prožívám "krásné" období. Včera jsem byl venku na procházce a oči mi pálily neskutečně. Jaro je krásné, ale...
Iea, (10. 05. 2013 05:40) Reagovat
Je možné si vyvinout alergii na prach tím, že člověk pracuje v prašném prostředí. Pracuji v něm cca půl roku a zpočátku mě to vůbec nevadilo, ale teď poměrně často v práci kýchám.
Bára, (05. 06. 2013 11:37) Reagovat
Já myslím, že to možné je, ale u vás si myslím, že to asi nebude alergie, ale že vás ten prach normálně dráždí. To téměř každého člověka.
Gábina, (13. 06. 2013 09:27) Reagovat
By mě zajímalo, co je ve vzduchu teď. Poslední dva dny pořád pšíkám a pálí mě oči, a to i přesto, že beru prášky na alergii.
Michalka, (03. 07. 2013 08:30) Reagovat
Já mám teď klidnější období, ale nechci to zakřiknout. I to jaro se obešlo bez větších alergických reakcích.
Jany, (12. 07. 2013 05:55) Reagovat
Já jsem alergická na včelí štípnutí. Minulé léto mě včela bodla a natekla jsem neskutečně. Naštěstí člověku se to nestává často. Tedy doufám...že se tomu letos vyhnu. V přírodě jsem docela často.
Anička, (09. 09. 2013 13:08) Reagovat
Je mi třináct let a v poslední době mi není často dobře po jídle. Nejdříve jsem si myslela, jestli to nejsou nějaké problémy se žaludkem, ale teď si říkám, jestli nemůžu být na něco alergická, když se to může objevit i v pozdějším věku...Jakého lékaře bych s tím měla navštívit? Alergologa nebo dětskou lékařku?
Eliška, (03. 12. 2013 09:35) Reagovat
Napadá mě celiakie - ta se může objevit i v pozdějším věku, ale je to jen takové hádání. Spíše to chce vyšetření lékaře, který by provedl přesnou diagnózu. Raději zajděte k dětskému lékaři, protože to nemusí mít nutně alergie. Lékařská udělá základní vyšetření a případně vás pošle k nějakému specialistovi.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Léky na alergii.cz
Kontakty