Úvod Je alergie dědičná?

Je alergie dědičná?

Některé alergie mají skutečně dědičný základ. Jedná se především o ty, které jsou vyvolávány alergeny ze zevního prostředí (pyly, roztoče, plísně apod.). U dědičně zatížených alergiků se jedná o tzv. atopii, jejíž projevem je atopická dermatitida (ekzém), alergie na pyly (rýma a zánět spojivek) a astma. Lidé s dispozicí k alergii ji mohou zdědit buď přímo po rodičích, kdy každý z rodičů mající alergii zvyšuje náchylnost k alergii zhruba o 30%, nebo přes jednu generaci.

Při zkoumání atopiků, bylo zjištěno, že mají vrozenou schopnost tvořit protilátky IgE (imunoglobin E), které reagují na alergeny. I u takto dědičně zatížených jedinců se může alergie projevit kdykoliv během života, tedy nejen v dětství, ale i v dospělosti nebo ve stáří.

Diagnostika alergie

Aby mohla být zahájena účinná léčba, je nutná dobrá a co nejpodrobnější diagnostika. Vždy by ji měl provádět odborný lékař, alergolog. Postup vyšetření je následující. Lékař v rozhovoru zjišťuje osobní i rodinnou anamnézu. To znamená za jakých okolností se projevují pacientovy příznaky alergie, jestli už v minulosti alergií trpěl on, jeho sourozenci, rodiče, případně prarodiče apod. Poté se pacientovi nabere krev na přítomnost specifických protilátek IgE. Následují kožní, případně provokační testy na specifikaci alergenů, které vyvolávají u nemocného alergii. U diagnostiky i po celou dobu léčby je nutná velmi dobrá a otevřená spolupráce doktora a pacienta.


Diskuse (20 komentářů)

MARTA, (11. 04. 2012 16:03) Reagovat
Kdy je nejvhodnější nechat si provést alergologické vyšetření. Myslela jsem vždycky, že to je jedno, ale kamarádka mi říkala, že bych ho neměla postupovat v "alergické sezóně". Je to pravda?
MARTINA, (16. 04. 2012 09:15) Reagovat
No to by byla radost, kdyby má dcerka po mě podědila mé četné alergie, ale zatím to tak naštěstí nevypadá.Paní Marto, také jsem slyšela, že alergologické období je nejlepší podstupovat mimo dobu, kdy vás dráždí alergeny.
PAŤA, (25. 05. 2012 09:21) Reagovat
Alergie je do určité míry dědičná. Ještě víc, pokud ji mají oba rodiče. Pak je pravděpodobnost, že ji získá potomek 60%.
Lenka, (08. 06. 2012 13:32) Reagovat
Zrovna jsem těhotná a bojím se, že prcek jednou bude mít alergii. Oba s manželem jsme poměrně dost alergičtí (oba na pyly).
Erika, (14. 08. 2012 10:57) Reagovat
Také jsme s manželem oba alergičtí na pyly. Těhotná zatím nejsem, ale brzy se o miminko začneme snažit. Nějak na tohle riziko nemyslím. Oba jsme jen malí alergici a říkám si, že kdyby to bylo to jediné, co našeho potomka potká, tak to není tak hrozné. Jsou horší dědičné choroby.
Sjů, (04. 10. 2012 06:55) Reagovat
Možná tu je dědičnost do určité míry, ale řekla bych, že z větší části je to věc náhody. Já ani manžel nejsme na nic alergičtí a alergika nemáme ani jinde v nejbližší rodině, ale náš syn alergický je. Nemá to po nikom z nás.
Milan, (17. 10. 2012 05:17) Reagovat
V dnešní době se ale alergie rozrůstají, takže i když ani jeden s rodičů alergii nemá, není vyhráno. Nechápu, jak je možné, že teď je těch alergií tolik, když dříve to nebylo. To nám tak klesá imunita, nebo čím je to způsobené?
Mája, (13. 11. 2012 14:15) Reagovat
Tak alergii lze považovat za jednu z civilizačních nemocí, které způsobuje moderní styl života - to, co jíme, v jakém prostředí žijeme atd. Alergií bude i nadále přibývat. To je alespoň můj názor laika.
Sía, (20. 12. 2012 15:06) Reagovat
Nejen vás laika...Četla jsem o tom v nějaké knize, že se alergie v posledních letech rozšířily a dále rozšiřovat budou. Je to mimo jiné i z chemie, které je všude plno.
Denis, (13. 02. 2013 16:07) Reagovat
Alergie v dnešní formě, jaké je, patří mezi civilizační choroby. Nahráváme tomu, abychom je měli - jako společnost, ale mnohdy i jedinci si mohou za to, že si některé alergie vyvolají. Samozřejmě se to netýká všech, ale některých jo.
Kelly, (20. 02. 2013 10:24) Reagovat
tak chápu, že lidé mohou za to, že mají vředy, stresy, ale jak můžeme ovlivnit alergie? vždyť je to přecitlivělost na nějakou věc a to ovlivnit nejde ne?
Jenda, (08. 04. 2013 06:14) Reagovat
Ale jde. Příliš používáme chemii, jsme zhýčkaní atd. Všechny vlivy dohromady způsobují, že nejsme tolik odolní a snadněji se vyvíjí u lidí alergie. Podle průzkumů jích je skutečně mnohem více než třeba před 15 lety.
May, (02. 07. 2013 05:23) Reagovat
Jasně Jendo, kvůli těm vlivům, co jste uvedl, jsme jako lid skutečně více přecitlivělý a alergičtí, ale jedinec to neovlivní. Nezmění podmínky, ve kterých žije. Možná trochu, když se bude sám snažit, ale to stejně nestačí.
marek, (09. 07. 2013 06:46) Reagovat
Alergie možná dědičná je, ale to nevím, po kom jsme sdědili alergii já a můj brácha. Jsme alergický na dost věcí a naše rodiče vůbec na nic...
Ivoš, (03. 10. 2013 09:13) Reagovat
Alergie je do určité míry dědičná, ale také jde o civilizační chorobu. Denně jsme vystavováni chemii a dalším věcem, co nám neprospívají, to nalamuje naší imunitu a jsme náchylnější k alergiím.
Josef, (04. 04. 2014 05:54) Reagovat
Jj, také jsem četl, jak se teď alergii rozrůstají. Každé druhé dítě je dnes na něco alergické. Na jednu stranu výzkumy pracují na prodlužování lidského života, na druhou se takhle ničíme, ale to holt patří k moderní době stejně jako další civilizační choroby.
Linda, (09. 06. 2014 09:08) Reagovat
Jsme citlivější a není divu, když nás obklopuje chemie a vzdalujeme se přírodě. I když se nám to nemusí líbit, nezměníme to. Jednoduše řečeno: nevrátíme se zpátky na stromy. Proto mi přijdou zbytečné snahy těch, kteří volají potom, aby lidé odstraňovaly civilizační nemoci.
Michala, (28. 11. 2014 07:46) Reagovat
Samozřejmě se musíme s některými věcmi vyrovnat. Na druhou stranu jsou věci, které dokážeme ovlivnit, kdybychom se chovali trochu jinak. Nepoužívali nadměrně chemikálie a nejedli v nadměrném množství prášky atd. Neodsuzuju chemikálie, ani léky. Obojí je potřebné, ale neměly by se nadužívat.
Petra, (09. 10. 2015 12:17) Reagovat
S tím souhlasím. Lidé užívají hodně chemikálií a to alergiím napomáhá. Do určité míry to tedy ovlivnit můžeme v rámci svého domova, ale celkově se chemikáliím vyhnout asi moc nejde, jsme jimi obklopeni všude.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Léky na alergii.cz
Kontakty