Úvod Jaké jsou typy alergie a jejich léčba?

Jaké jsou typy alergie a jejich léčba?

Typy alergie jsou různé, jejich léčba se někdy liší. Vždy o tom rozhoduje odborný lékař alergolog jaké případné léky při alergii užívat, případně dermatolog. Typy alergií jsou dány alergeny, které je vyvolávají. Dnes už je to prakticky cokoliv. Mezi nejčastější alergeny patří:
  • Pyly, spóry, plísně (inhalační alergeny)
  • Roztoči, prach (inhalační alergeny)
  • Potraviny (lepek, mléčný cukr, vejce, některé ovoce či zelenina apod.)
  • Léky (zvláště antibiotika, barbituráty, místní anestetika)
  • Bodnutí hmyzu (hlavně vosí a včelí)
  • Sluneční záření

Astma a atopický ekzém je trochu složitější problém, jde o multisystémové onemocnění a alergenů může být víc.

Lékař stanovuje léčbu podle výsledků diagnostiky, rozsahu onemocnění a momentálního stavu pacienta.

Léčba alergie by se však dala shrnout do tří základních postupů.

  • Úlevová léčba. Jde vlastně o symptomatickou léčbu, kdy se řeší akutní stav a projevy alergie. Léky, které se podávají, mají pacientovi ulevit v jeho momentální situaci. Může jít o projev alergické rýmy, prudké zhoršení ekzému, astmatický záchvat apod. Mezi tyto léky patří antihistaminika, některé hormonální preparáty (masti, injekce), kapky do očí i do nosu, příp. speciální léky
  • Preventivní léčba. Většinou jde o protizánětlivé léky, které nemocný užívá dlouhodobě. Jejich účelem je předcházení  alergických projevů. V mnoha případech jsou tyto léky velmi účinné.
  • Léčba vakcínami (hyposezibilace). Jde opět o dlouhodobý proces, kdy je pacientovi aplikováno určité množství alergenu, které se postupně zvyšuje a vytváří toleranci jeho organismu na zmíněný alergen. Aplikace jsou většinou v injekční formě, ale i jiné. Mechanismus je podobný očkování.

Diskuse (33 komentářů)

JOHANA, (18. 04. 2012 13:39) Reagovat
Můj milý je alergický na antibiotika. Docela špatná alergie. Když má mít antibotika, dostane nějaké speciální, ale stejně se občas stane, že mu potom naskákají fleky a svědí mu v krku.
Filip, (10. 09. 2012 16:35) Reagovat
Ale tak to předpokládám, že je alergický pouze na jeden konkrétní druh antibiotik ne? Nebo komplexně na všechny, nebo jejich většinu?
Erika, (05. 03. 2015 09:01) Reagovat
Já jsem také alergická na antibiotika. Ne nějak silně, ale minimálně se po nich osypu, ale vím, že se to týká těch "klasických". Takže mi vždycky doktorka napíše jiný. Tak nevím, jaké přesně jsou klasické. Naštěstí antibiotika moc často nepotřebuju.
KATKA, (20. 04. 2012 14:05) Reagovat
Já jsem alergická téměř na všechno...Přeháním, ale těch alergií je u mě fakt hodně. Matička příroda se na mě pěkně podepsala.
Máňa, (25. 08. 2012 14:39) Reagovat
Já jsem alergická akorát na prach a možná (to si myslím jen já) na psí olíznutí. Vždycky mě to místo začne svědět a naskáčou mi pupínky.
Táňa, (06. 09. 2012 05:41) Reagovat
U mě právě nedávno objevili alergii na psí srst. Překvapilo mě to, protože se psy jsem nikdy problémy neměla, a i když jsme doma nikdy psa neměli, pamatovala jsem si, jak jsem si hrála s různými psy kamarádek.
Dina, (08. 10. 2012 13:48) Reagovat
V létě mě píchla včela do ruky a strášně jsem otekla, měla jsem s tím docela problémy než mi to splasklo, ale nikdo mě nedoporučil zkusit alergologa. Myslíte, že bych se měla zajít testovat na alergii na bodnutí včely? To pak dostanu nějaké léky, které budu užívat celoročně nebo jen v případě, že bych dostala nějaké žihadlo. Díky.
Gábina, (10. 12. 2012 07:28) Reagovat
Jestli jste s tím měla problémy, raději bych si k alergology zašla. Já si nemyslím, že by vám dal něco na trvalé užívání. Spíše diagnostikuje, jestli jste skutečně alergická na včelí žihadlo, nebo jestli to byla jednorázová reakce. Dá vám podle mě něco, co užijete v případě, že byste žihadlo dostala - nějaký lék potlačující alergické projevy.
Nina, (09. 01. 2013 07:48) Reagovat
Ten otok opravdu ale mohl být jen jednorázový. Nikdy jsem nebyla alergická na včelí bodnutí, ale naposledy, když mě ta mrška štípla, tak jsem také pořádně otekla. Nevím, jestli i u této alergie platí, že se může vyvinout časem.
Zdena, (11. 01. 2013 07:30) Reagovat
Nedávno jsem si koupila limonádu, kterou jsem ještě neměla. Večer jsem jí pila a pak když jsem šla spát, tak mě začalo svědět v krku a ztěžknul mi jazyk, který mě v puse jakoby překážel. Musela jsem hodně polykat, pak mě to trochu přešlo, usnula jsem a ráno už to bylo dobré. Zřejmě to byla nějaká alergická reakce, ale nevím na co. Když jsem se dívala na složení té limonády, tak mě nic nenapadlo. Možná tam bylo dochucovadlo či éčko, které mě nesedlo. Nevím...
Vendula, (11. 02. 2013 15:44) Reagovat
To, co popisujete, se mi také jednou stalo, akorát jsem vůbec nemohla zjistit, z čeho to bylo. Myslím jako vůbec z čeho...Nic neobvyklého jsem nejedla ani nepila. Tak nevím...Hlavně, že to zase odeznělo. Kdyby se to opakovalo, šla bych na alergologii, ale takhle to nechávám být.
Dana, (05. 03. 2013 06:50) Reagovat
Dají se sehnat nějaké účinné léky proti alergii bez lékařského předpisu. Něco jsem myslím už měla, ale efekt to moc velký nemělo.
Marcela, (28. 03. 2013 07:08) Reagovat
No právě...Já myslím, že něco v lékárně seženete, ale silnější prášky na alergii musí být jedině nad předpis, takže vám ty volně dostupné moc nepomůžou. Samozřejmě také záleží na tom, jak silnou alergii máte.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Léky na alergii.cz
Kontakty