Úvod Jaké jsou typy alergie a jejich léčba?

Jaké jsou typy alergie a jejich léčba?

Typy alergie jsou různé, jejich léčba se někdy liší. Vždy o tom rozhoduje odborný lékař alergolog jaké případné léky při alergii užívat, případně dermatolog. Typy alergií jsou dány alergeny, které je vyvolávají. Dnes už je to prakticky cokoliv. Mezi nejčastější alergeny patří:
  • Pyly, spóry, plísně (inhalační alergeny)
  • Roztoči, prach (inhalační alergeny)
  • Potraviny (lepek, mléčný cukr, vejce, některé ovoce či zelenina apod.)
  • Léky (zvláště antibiotika, barbituráty, místní anestetika)
  • Bodnutí hmyzu (hlavně vosí a včelí)
  • Sluneční záření

Astma a atopický ekzém je trochu složitější problém, jde o multisystémové onemocnění a alergenů může být víc.

Lékař stanovuje léčbu podle výsledků diagnostiky, rozsahu onemocnění a momentálního stavu pacienta.

Léčba alergie by se však dala shrnout do tří základních postupů.

  • Úlevová léčba. Jde vlastně o symptomatickou léčbu, kdy se řeší akutní stav a projevy alergie. Léky, které se podávají, mají pacientovi ulevit v jeho momentální situaci. Může jít o projev alergické rýmy, prudké zhoršení ekzému, astmatický záchvat apod. Mezi tyto léky patří antihistaminika, některé hormonální preparáty (masti, injekce), kapky do očí i do nosu, příp. speciální léky
  • Preventivní léčba. Většinou jde o protizánětlivé léky, které nemocný užívá dlouhodobě. Jejich účelem je předcházení  alergických projevů. V mnoha případech jsou tyto léky velmi účinné.
  • Léčba vakcínami (hyposezibilace). Jde opět o dlouhodobý proces, kdy je pacientovi aplikováno určité množství alergenu, které se postupně zvyšuje a vytváří toleranci jeho organismu na zmíněný alergen. Aplikace jsou většinou v injekční formě, ale i jiné. Mechanismus je podobný očkování.

Diskuse (33 komentářů)

jakub straka, (02. 04. 2016 18:27) Reagovat
Dobrý den...je mě 34 let a nikdy jsem netrpěl žádnou reakcí na alergii...pořídil jsem si před rokem krátkosrstého psa a poslední dobou když se o něj otřu nebo si hrajeme,tak mě na jedné ruce vyskáčou červené pupínky,jako kdyby jsem spadl do kopřiv..na druhé ruce se mě nejeví žádné znamky vyrážky...sám nevím co to může být a zda je nějaká mastička nebo kapky,ktéré by mě pomohli...děkuji moc za odpověd a za radu...
Dominika, (08. 06. 2016 14:59) Reagovat
Jsou nějaké léky na alergii, které se můžou i v těhotenství? Chystám se otěhotnět a bojím se, že chytnu pylovou sezónu, kterou si nedokážu představit bez léků. Já doufám, že něco existuje...Přeci nejsem jediná alergická těhule.:)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Léky na alergii.cz
Kontakty