Úvod Jaké jsou typy alergie a jejich léčba?

Jaké jsou typy alergie a jejich léčba?

Typy alergie jsou různé, jejich léčba se někdy liší. Vždy o tom rozhoduje odborný lékař alergolog jaké případné léky při alergii užívat, případně dermatolog. Typy alergií jsou dány alergeny, které je vyvolávají. Dnes už je to prakticky cokoliv. Mezi nejčastější alergeny patří:
  • Pyly, spóry, plísně (inhalační alergeny)
  • Roztoči, prach (inhalační alergeny)
  • Potraviny (lepek, mléčný cukr, vejce, některé ovoce či zelenina apod.)
  • Léky (zvláště antibiotika, barbituráty, místní anestetika)
  • Bodnutí hmyzu (hlavně vosí a včelí)
  • Sluneční záření

Astma a atopický ekzém je trochu složitější problém, jde o multisystémové onemocnění a alergenů může být víc.

Lékař stanovuje léčbu podle výsledků diagnostiky, rozsahu onemocnění a momentálního stavu pacienta.

Léčba alergie by se však dala shrnout do tří základních postupů.

  • Úlevová léčba. Jde vlastně o symptomatickou léčbu, kdy se řeší akutní stav a projevy alergie. Léky, které se podávají, mají pacientovi ulevit v jeho momentální situaci. Může jít o projev alergické rýmy, prudké zhoršení ekzému, astmatický záchvat apod. Mezi tyto léky patří antihistaminika, některé hormonální preparáty (masti, injekce), kapky do očí i do nosu, příp. speciální léky
  • Preventivní léčba. Většinou jde o protizánětlivé léky, které nemocný užívá dlouhodobě. Jejich účelem je předcházení  alergických projevů. V mnoha případech jsou tyto léky velmi účinné.
  • Léčba vakcínami (hyposezibilace). Jde opět o dlouhodobý proces, kdy je pacientovi aplikováno určité množství alergenu, které se postupně zvyšuje a vytváří toleranci jeho organismu na zmíněný alergen. Aplikace jsou většinou v injekční formě, ale i jiné. Mechanismus je podobný očkování.

Diskuse (33 komentářů)

Petra, (13. 01. 2014 14:56) Reagovat
Četla jsem několik článků o lidí, kteří mají alergii na sluníčko a vždycky jsme si říkala, že je štěstí, že to nemám. Poslední dvě léta jsem si ale všimla, že sluníčko poměrně špatně snáším. Spálím se snadněji než dřív a celkově mi nedělá dobře. Může se tato alergie u mě teprve rozvíjet?
Aneta, (06. 03. 2014 05:05) Reagovat
Tak každá alergie se může rozvíjet. Na druhou stranu ta alergie, co asi myslíte vy, je vážná a asi není moc rozšířená. Kdežto citlivost na sluníčko, kdy je třeba se více mazat a netrávit na něm příliš času, má více lidí. Mě se občas po větším opalování udělá vyrážka, ale do několika hodin zmizí, tak jsem to zatím neřešila na alergologii.
Jana, (06. 05. 2014 18:25) Reagovat
Zdravím,tak jsem přes noc natekla.Obě oči , horní i spodní víčka,jen škulinka oka koukala. Jela jsem ráno o půl 5 na ambulanci oční.Sestřička moc fajn, ale pana dr.budila, přišel dost nevrlí a povídá mi, to by do rána nevydrželo?. Tak nevím,kdy pan dr. má ráno.Celou noc jsem nespala, protože oči nabývali otokem. Tak jsem jen dostala mastičku k natírání. Ani léky na alergii. Zaplatila jsem 90kč a poté šla navštívit obvodní dr., která se zhrozila nade mnou.Čekám, kdy bude otok mizet. Paní dr obvodní mi připsala FLONIDAN na alergii.
Eli, (01. 10. 2014 12:06) Reagovat
Tak to je pořádná alergie. A na co to byla alergie? Já jsem měla nedávno problém před spaním. Začalo mě šimrat v krku a natekl mě jazyk. Brněla mě pusa a celkově to bylo nepříjemné. Pak to sice samo odeznělo, ale dodneška netuším, co to mohlo být. Na nic alergická nejsem, ale jiný důvod těchto projevů mě nenapadá.
Ema, (01. 12. 2014 10:00) Reagovat
Zřejmě to byla alergická reakce, ještě mě napadlo, jestli to nemohl být nedostatek kyslíku do mozku. To jsem měla já vlivem chudokrevnosti. Také mě pak z toho brněla hlava, ale jen když jsem se prudce zvedla. Ne vleže, ale tam by asi nesedělo to šimrání v krku a nateklý jazyk.
Karolína, (06. 01. 2015 06:50) Reagovat
Je možné alergie léčit nějak přírodně? Dceři se zřejmě rozjíždí alergie, ale nechce se mi moc do ní cpát léky. Ne že bych byla jejich úplným odpůrcem, ale ráda bych případně (jestli existuje) vyzkoušela nějakou alternativu. Snad tím neriskuji, že se alergie "rozjede" ještě více.
Bára, (02. 02. 2015 06:59) Reagovat
Slyšela jsem, že na alergii jsou vhodná i některá homeopatika, ale nevím, jestli skutečně mohou fungovat. Nemám s nimi zkušenosti a názory lidí se liší. Pokud nemá vaše dcera nějakou velkou alergii, tak to můžete zkusit.
Barbora, (04. 06. 2015 08:28) Reagovat
Jak se projevuje alergie na sluníčko? Včera jsem se opalovala a pak mi vyskákali drobné pupínky - něco jako kopřivka. Může to být z toho? Nikdy předtím se mi to neobjevilo, alespoň si to nepamatuju.
Patricie, (08. 07. 2015 14:08) Reagovat
Já to mám také. Nikdy jsem nebyla na imunologickém vyšetření, takže nemůžu vědět jistě, jestli je to alergie na sluníčku, ale také často po opalování mám kopřivku. také mě napadlo, jestli to nemůže být od opalovacího krému, ale zase krémy měním a děje se mi to se všemi, takže bych musela mít alergii na nějakou konkrétní složku, která je ve všech. Naštěstí kopřivka vždy rychle zmizí, takže to neřeším.
Moni, (01. 02. 2016 15:50) Reagovat
Mám pocit, že se mi v práci vyvinula nebo vyvíjí alergie na prach. V poslední dobou více pšíkám a smrkám bez toho, abych byla nemocná, takže podle mě je to alergie. Kdybych měla alergii na prach a brala bych léky, mohla bych dál pracovat v prašném prostředí?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Léky na alergii.cz
Kontakty