Je alergie dědičná?
Některé alergie mají skutečně dědičný základ. Jedná se především o ty, které jsou vyvolávány alergeny ze zevního prostředí (pyly, roztoče, plísně apod.). U dědičně zatížených alergiků se jedná o tzv. atopii, jejíž projevem je atopická dermatitida (ekzém), alergie na pyly (rýma a zánět spojivek) a astma. Lidé s dispozicí k alergii ji mohou zdědit buď přímo po rodičích, kdy každý z rodičů mající alergii zvyšuje náchylnost k alergii zhruba o 30%, nebo přes jednu generaci.
Při zkoumání atopiků, bylo zjištěno, že mají vrozenou schopnost tvořit protilátky IgE (imunoglobin E), které reagují na alergeny. I u takto dědičně zatížených jedinců se může alergie projevit kdykoliv během života, tedy nejen v dětství, ale i v dospělosti nebo ve stáří.
Diagnostika alergie
Aby mohla být zahájena účinná léčba, je nutná dobrá a co nejpodrobnější diagnostika. Vždy by ji měl provádět odborný lékař, alergolog. Postup vyšetření je následující. Lékař v rozhovoru zjišťuje osobní i rodinnou anamnézu. To znamená za jakých okolností se projevují pacientovy příznaky alergie, jestli už v minulosti alergií trpěl on, jeho sourozenci, rodiče, případně prarodiče apod. Poté se pacientovi nabere krev na přítomnost specifických protilátek IgE. Následují kožní, případně provokační testy na specifikaci alergenů, které vyvolávají u nemocného alergii. U diagnostiky i po celou dobu léčby je nutná velmi dobrá a otevřená spolupráce doktora a pacienta.